Jets - Patriots meccs újrajátszva (elemzés)

Mike Rodak nézte újra negyedről negyedre az első idegenbeli alapszakasz mérkőzést. Nézzük meg, hogy melyek azok a játékok, melyek a 28-14-es végeredményt hozó mérkőzésen döntően befolyásolták a meccset vagy valamiért érdekességként szolgálhatnak. Íme az elemzés:
Első negyed: 1. A Patriots a szokásos felállásában kezdte a mérkőzést, azaz két elkapóval, két tight enddel és egy futóval. A Jets erre egy nickel felállással válaszolt védő oldalon (5 DB) és az ötödik defensive back  Kyle Wilson (CB) Aaron Hernandezzel (TE) állt fel szemben. Ebből is látszik, hogy mennyire tartottak a patriotsos tight end passzjátékba kerülésétől. Ugyanakkor ez azt eredményezte, hogy  Bart Scott (LB) került szembe a slotban elhelyezkedő  Wes Welkerrel (WR), aki a játékban meg is csinálta a first downt vele szemben. Ez remekül mutatja, hogy az offseasonben szerzett tight endek segítségével hogyan tud a Patriots kedvező párharcokat kialakítani elkapói számára. 2. A Patriots a meccs második játékában tovább folytatva változatos támadó egység felállásait ezuttal  Julian Edelemant (WR) helyezte Tom Brady (QB) mögé, aki a center mögött állt. Játékindításkor Edelman mozgásba lendült és flat route-ot futva (az oldalvonal felé futás általában RB-k által) szabadon is maradt, azonban Brady  Rob Gronkowskinak (TE) dobta a labdát 14 yardos passzt eredményezve. Ez egy olyan felállás volt, ami kedvezőtlen párharcokat erdményezett a Jets-nek, de a meccs során soha többet nem láthattuk. 3. Bár a Jets védelem közel sem gyakorolt akkora nyomást a támadókra, mint a tavalyi második fordulós meccsen, a Patriots első támadás sorozatának harmadik és 9 játékánál mégis blitzeltek. Dime felállásból (6 DB) indulva zone blitzet játszottak, azaz  Bryan Thomas (LB) ment hátra passzt védekezni és  Dwight Lowery (CB) blitzelt szélről. Alge Crumplernek (TE) kellett Thomasra figyelnie, így mikor Thomas nem jött, át kellett váltania Lowery-re, de nem volt elég gyors, hogy blokkolja őt. Brady látva a blitzet kénytelen volt oldalra Kevin Faulknak (RB) dobni a labdát, akit végül 1 yarddal a first down előtt szereltek. 4. Később a Patriots nyitó támadás sorozatában a csapat nem tudta megcsinálni a first downt, így mezőnygól kísérletre került sor. A Jets védelme változatosan gyakorolt nyomást. A második kísérletnél csak három pass rushert alkalmaztak, míg a harmadiknál egy overload blitzet (amikor többen vannak az egyik oldalon, mint a blokkolók) hívtak. Az első játéknál így Bradynek nem volt passzolási opciója, mert mindenki le volt fedve, míg a Wilson blitz a másodiknál azt eredményezte, hogy Bradynek nem volt ideje végignézni az összes elkapóját és a nyomás miatt csak egy rövid passzt dobott, ami rövid előrehaladást eredményezett. 5.  Fred Taylor (RB) 38 yardos futása után, amit Brandon Tate illegal formation büntetése annulált, a Patriots támadó fala csak szenvedett. A kezdeti Taylor sikerek ellenére a Patriots váltott, és inkább a külső futásokra helyezte a hangsúlyt  BenJarvus Green-Ellis-t (RB) alkalmazva. Ugyanakkor ezek a kísérletek mind hasonló eredménnyel zárultak, mint amikor a negyed végi kifele futás alkalmával a Jets blokkolatlan defensive backjei megállították Green-Ellist még mielőtt ő ráfordulhatott volna pálya hosszára. Később a támadás sorozatban az egyik first down futást még a Patriots területén állította meg  DE Mike DeVito, aki átcsúszott RG Stephen Neal és RT Sebastian Vollmer között, mert mindketten a második hullámban érkező linebackert akarták blokkolni. Második negyed: 1. Az egyik Tom Brady jobbik dobásai közül ezen az estén a második negyedes touchdown támadás sorozat alkalmával történt. Egy harmadik kísérletes játéknál a Jets öt játékost küldött at írányítóra leginkább a jobb oldali tackle irányába. Sebastian Vollmer (RT) a belső blitzelőtől kapott kemény blokk miatt már nem tudott Brady és a blitzelő közé kerülni, azonban  Brady higgadtan kilépve a blitz elől Aaron Hernandeznek (TE) dobta  labdát, aki megcsinálta a first downt. 2. A kiválló Bengals elleni futás védekezés folytatódott a Jets ellen is a meccs elején. A méret a lényeg elvet követve a Patriots Ron Brace-t (DE) állította csatasorba, míg Mike Wright inkább csak szituációs szerepet kapott. A Jets Brace felé futott az első második negyedbeli játékuk során, de Brace állta a sarat és megállította LaDainian Tomlinsont (RB). Kontrolálta a line of scrimmage-t kívülről közelítő  Damien Woody-t (RT), majd követve a futást átjátszotta magát a blokkon és szerelte a futót. 3.  Gerard Warren (DE) sackje  Mark Sanchezen (QB) a második negyedben  D'Brickashaw Ferguson (LT) gyatra blokkolásának eredménye. A play action játék során Ferguson Warrent belülről blokkolta, azt immitálva, hogy belső futás következik. Annyira belülre került, hogy Warren ő közte és Sanchez között találta magát, aki ezek után könnyedén lerázta Fergusont és sackelte a pánikoló Sanchezt. 4. A Jets második negyedbeli touchdown támadás sorozatánál harmadik és 7 szituációnál a Patriots öt emberes blitzet hívott, hogy rossz passzba kényszerítsék Sanchezt.  Darius Butler (RCB) 5 yarddal hátrébb helyezkedett, mint  Braylon Edwards (WR), mégha két mély saftey is volt a pályán. A Jets szépen felvette a blitzelőket, köztük a  Jonathan Wilhite-ot (CB) és Patrick Chungot (S), ezzel szép tiszta zsebet varázsolva Sancheznek, aki Edwardsnak dobta a labdát. Az elkapó az oldalvonal mellett futott mikor felé szált a labda és Butler 2-3 lépéssel előtte hátrált. Ez a játék az egyik példa arra, hogy a Patriots hogyan nem tudta megállítani a Jetset a harmadik kísérleteknél. 5. A rookie  Jermaine Cunningham (OLB) első játéka OLB poszton két játékkal később történt, azok után, hogy  Tully Banta-Cain (OLB) ellen szabálytalanságot fújtak unnecessary roughness-ért. Úgy alakult, hogy ez volt a Jets első "pistol" felállása a meccs során. A játék során a Brad Smith (QB) a védelem szempontjából balra futott Cunninghamtől elfele. Azután, hogy kezdetben követte a futást Cuningham jól olvasta, hogy Smith az ellenkező irányba, azaz a felé futó Jerricho Cotcherynek (WR) dobja a labdát és egy remek egy az egy elleni szerelést bemutatva állította meg a játékot. 6. Butler egyedül maradt a sokkal magasabb Edwards-zal szemben annak 10 yardos touchdown elkapásakor, de Darius saját magának tette nehézzé a játékot, mikor nem tudta lekövetni Edwards mozgását a gólvonalnál. Butler egy lépéssel később reagálta le Edwards mozgását, így olyan helyzetbe került, hogy háttal kellett védekeznie az irányítónak és nem láthatta a labdát. Az lehetett volna talán az egyetlen esélye egy magasabb elkapóval szemben, hogy levédekezze a passzt, ha nem háttal van az irányítónak. 7. Hétfőn  Vince Wilfork (NT) azt nyilatkozta, hogy a Patriots nem tudta megállítani a futást, amikor nem alapfelállásban (sima 3-4) volt kénytelen játszani a védelem. A második negyedben a Patriots alapfelállásban sem tudta megállítani a futást  Shonn Green (RB) második és 6-os futásánál. A játék során Wilfork RDE poszton lett bevetve és a rookie Kyle Love játszott NT-t. Wilfork gyorsan ugrott a snapre és Fergussonon kivülre mozgott, de ezáltal pozíción kívül találta magát és mivel Tully Banta-Caint lekettőzték Greennek sikerült megfutnia a first downt. Harmadik negyed: 1. Mind a négy special team csapatban játszva a Patriotsos Tracy White (LB) megmutatta képességeit a Jets ellen. A második félidőt kezdő kickoff során White összeütközött a Jetses John Connerrel  (FB), de talpon maradt, ellökte Connert és szerelte a visszahordó Kyle Wilsont (CB). Ez már nem az első special team szerelése volt White-nak, mert a második negyedben szintén szépen megverve blokkolóját szerelt egy kickoff után. 2. A Patriots azzal kezdte a második félidőt, amit nem csinált a második negyedet záró Jets mezőnygólt eredményező támadás sorozat során, azaz nyomás alatt tartotta Sanchezt. Ahogy az első sackje, Gerard Warren (DE) második sackje is egy play-action játék során jött össze. Ezuttal Warren azt használta ki, hogy Jermaine Cunningham (OLB) remek kézimunkával átjátszotta magát D'Brickashaw Fergusonon (LT) és Mark Sanchez (QB) felé tartott. Ugyanekkor Warren megkerülte Matt Slausont (LG) és így abban a helyzetben volt, hogy sackelje Sanchezt, aki oldalre lépett, hogy elkerülje a találkozást Cunninghammel. 3. A harmadik negyed első Patriots támadása spread (több elkapó) alapú volt, de a csapat visszatért a futáshoz miután átlépte a félpályát. Fred Taylor (RB) első harmadik negyedi futásánál a Jets nickel felállásban volt. Annak ellenére, hogy a Jets nem az alap (3-4) felállásában volt mégis sikerült Taylort még a Patriots térfelén szerelni, mert Mike DeVito (DE) megverte a center Dan Coppent, akinek egy nehéz kifele blokkot kellett volna véghez vinnie. A Patriots még mélyebbre került, amikor a következő játéknál Aaron Hernandez (TE) slot pozícióból indulva nem tudta blokkolni Drew Colemant (CB), aki így lelesve a screen passzt szerelte Wes Wekert (WR) megintcsak a Patriots térfelén. 4. Ron Brace (DE) remekül helyt állt az első félidőben, amikor csak egy emberrel kellet megküzdenie, azonban szenvedet amikor a második és harmadik negyedben kettőzni kezdte őt a Jets. Antonio Cromartie (CB) interceptionje utáni első Jets futásnál Brace-t Ben Hartsock (TE) és Damien Woody (RT) együttesen két yarddal hátrébb tolta. Brace elbírt Woodyval egy második negyedes futás alkalmával. 5. Az este egyik legnagyobb csalódást keltő játék Patriots részéről harmadik és 1-es szituációnál történt. A Jets erő-futás felállásban lépett pályára, azonban futás helyett Sanchez kipörgött oldalra a labdával és egy 39 yardos passzal találta meg Dustin Kellert (TE). Ezt a játékot az előző tehette lehetővé, amikor a Jets közel a saját célterületéhez második és 8-cal jött és a Patriots csak három embert küldött at irányítóra. Sanchez tiszta zsebet kapott és elég időt ahhoz, hogy végigmérje az elkapóit és megtalálja Kellert távolabb kerülve ezzel a saját célterülettől. Ez egy példája annak, amikor az előny birtokában a Patriots egy agresszívebb védőjátékot is hívhatott volna. 6. Ahogy az Vince Wilfork  is említette a legtöbb yardott a Jets akkor tudta futni, amikor a Patriots nem az alap 3-4-es felállásában volt kénytelen játszani. A Jets harmadik harmdbeli mezőnygólos támadás sorozata során második és 10-nél LaDainian Tomlinson 14 yardot futott egyenesen a Patriots nickel védelme ellen, amiben Wilfork LDE poszton állt fel. A meccs során másodszor külső fal poszton Wilfork aggresszíven kívülről támadta emberét ezzel hatalmas helyet hagyva középen Tomlinsonnak. Jerod Mayo (LB) nem tudta átjátszani magát Brandon Moore (RG) blokkján, így Tomlinson megfutotta a first downt. Látva a eme játék sikerességét a Jets csak simán megfordította azt és a következő játéknál jobbra futottak. Ezuttal Mike Wright (DE) és Mayo nem tudta átjátszani a blokkolóikat így Tomlinson annak ellenére, hogy ütközött Gary Guytonnal (LB) és Patrick Chunggal (S) is, ismét megfutotta a first downt. 7. Ezután a két Tomlinson futás után a védelem összeszedte magát, amint a Jets a red-zone-ba ért. A secondary megállította Jerricho Cotcheryt egy screen passz után, majd Braylon Edwards-ot is egy középső passz után. A következő rossz passz azt jelentette, hogy a Jets csak mezőnygólt rughat, így a Patriots előnye megmaradt. 8. Amikor a harmadik harmad végén ismét a Patriotsnál volt a labda, újabb kísérletett tettek, hogy visszaállítsák a futójátékot. A Jets továbbra is nickel felállásban játszott még akkor is amikor két tight end volt a pályán és ez kifizetődőnek bizonyult. Kyle Wilson 10 yarddal a játék kezdési vonala mögött "bújt meg", de  a játékkezdés pillanatában már a vonalnál volt és térdénél fogva akasztotta Sebastian Vollmert, aki a lyukba próbált bejutni blokkolni. DeVito, aki rengeteg gondott okozott a Patriotsnak a meccsen, már a Patriots térfelére jutott és találkozott is ott Dan Connolly-val (LG) akit átjátszott és szerelte BenJarvus Green-Ellist. 9. A kritikus harmadik és 9-nél a Patriots képtelen volt first downt elérni és ezzel átadta a labdát a Jetsnek, akik ezt egy touchdown támadás sorozattal hálálták meg és átvették a vezetést. A játéknál Wilson jobb szélről blitzelt lefoglalva ezzel Vollmert, aki így átadta emberét, Shaun Ellist (RE) Stephen Nealnek (RG). Neal egy fél másodperccel később állt fel pozíciójából a játék elindítása után, pont elég időt adva ezzel Ellisnek, hogy siettesse Bradyt, aki így egy sikertelen átadást kísérelt meg a futónak. 10. Két fontos játék a Jets negyed végi tochdown támadás sorozatából. Az első, Keller 21 yardos elkapása, azzal vált lehetővé, hogy a Patriots részéről nem volt ember Kelleren. Brandon Spikes (LB) az FB-t figyelte a játék sorám és csak akkor váltott Kellerre, amikor látta, hogy a fullback az irányítót védi. Ekkor azonban már 5 yardos előnye volt Kellernek. Mindkét safety mélységi zónában volt és csak abban a pozícióban, hogy szereljék Kellert, de az elkapást nem tudták megzavarni. A következő játéknál, amley 31 yardott hozott a Jetsnek, Rob Ninkovich (OLB) a slotban lévő  Jerricho Cotchery-vel állt fel szemben. Tomlinson jobbra futott és Ninkovich elvétette a szerelést.  A védelem belsejét leblokkolták, mivel a tight end Kelleren nem volt OLB ezért blokkolásával utat tudott nyitni belülről a futónak. 11. Amikor a Jets a harmad végi touchdown támadás sorozata során eljutott a 10 yardos vonalig, kiküldték Tomlinsont, hogy túltöltse a támadó felállás bal oldalát, így három elkapó volt ott. Folytatva az előszezon meccseken és az előző meccsen látottakat a Patriots megint csak nem tudott rendesen reagálni erre a felállásra. A játék során Mayo épphogy ütközött Devin McCourtyval (CB), aki hiába követte szorosan addig a pontig Cotchery-t, ez kis kibillenés elég volt ahhoz, hogy a Jets elkapó szabaddá váljon és touchdownt érjen el. Negyedik negyed: 1. Tom Brady dobása Randy Moss felé, ami Brodney Pool (FS) interceptionjével végződöt nem volt rossz döntés. Moss-szal szemben Antonio Cromaterie egy az egyben védekezett és háttal volt a labdának. A magasságkülönbségnek köszönhetően az ilyen elkapásokat Moss rutinszerüen szerzett meg New Englandben. Azonban Brady passza nem volt pontos. Túlságosan is vezetni akarta Moss-t a pálya közepe felé és így Moss-nak Cromaterie feje fölé kellett nyúlnia, hogy egyáltalán elére a labdát. Ha Brady inkább az oldalvonal felé dobja a labdát Moss-t nem zavarta volna az előtte futó Cromaterie és sokkal jobb helyzetben lett volna,hogy elkapja a labdát. 2. Az este legagresszívebb Patriots védőjátékát a fontos harmadik és 6 szituációnál lehetett látni a Patriots 45 yardos vonalánál. A Jets négy elkapója ellenére a Patriots 7 emberrel támadta az irányítót, köztük két defensive backkel a pályán lévő hatból, Patrick Chunggal és James Sanders-szel. Érezvén a nyomást és látva a blokkolatlan Sanderst, Mark Sanchez gyorsan elkezdett süllyedni és az üres területve dobta a labdát, miközben Mike Wright is átjátszotta emberét és csatlakozott Sandershez. Ez egy renkívül fontos megállj volt a védelemtől, hiszen a csapat csak egy touchdownnyira volt lemaradva ekkor a negyedik negyedben. 3. Talán a Patriots támadók legrosszabb támadás sorozata volt a negyedik negyedbeli harmadik támadás sorozat. Két first down után, amivel a saját 26 yardos vonalig jutottak a Patriots támadás megállt. Kezdődött az első és 10-zel, amikor a Patriots spread felállásban Alge Crumplert (TE) és BenJarvus Green-Ellist küldte be split elkapónak (olyan elkapó, aki a játék kezdetekor a kezdővonalon áll, ugyanis a csaptból 7 játékosnak kell ott kezdenie a támadást), miközben Wes Welker nem volt a pályán. Miután a passz nem sikerült Crumpler irányába a Patriots futással próbálkozott Green-Ellis által, azonban Dan Koppen nem tudott mit kezdeni Mike DeVitoval és ő Shaun Ellis-szel, akik együttes erővel csak rövid futást engedélyeztek. Brady aztán túldobta Mosst a kovetkező játéknál, így oda lett a támadás lehetősége. 4. A Patriots utolsó realisztikus lehetősége, hogy megállítsák a Jetset a negyedik negyedbeli második Jets támadás sorzatkor volt. Második és 6-nál a Patriots próbált agresszívebb lenni azzal, hogy Rob Ninkovich-ot küldte blitzelni slot védlmi pozícióból. Mark Sanchez türelmesen megvárta míg Ninkovics a közelébe ér, majd odadobta a labdát Tomlinsonnak, aki előtt aztán takarítottak a blokkolók. Ekkor már a Jets egy lépéssel a Patriots előtt volt, hiszen tudták, hogy a Patriots számára sürgős a labda visszaszerzése, így a megerősödött blitzet screen passzal játszották át. Ez a játék harmadik és 1-et eredményezett, amit a Jets sikerrel vett. 5. A Jets még akkor is nyomás alatt tartotta a Patriotsot, amikor már két touchdownnyival vezettek. A Patriotsnak sikerült egy 19 yardos Sammy Morris (RB) által elkapott passzal átjátszani ezt. Azonban a megnövekedett nyomás arra kényszerítette Brady-t, hogy gyors döntéseket és dobásokat vigyen véghez, ami nem elkapott passzt eredményezett, ám aztán a védelmi pass interference életben tartotta a támadás sorozatot. 6. A Jets kemény nyomása ellenére a Patriotsnak sikerült eljutnia a Jets red-zone-jába. Azonban ott első és 10-nél Jason Taylor (OLB) sackje és az ezt eredményező fumble-t összeszedő Bryan Thomas (OLB) gyakorlatilag véget vetett a meccsnek. Az irónia az egészben az, hogy a játék során a Jets nem blitzelt és csak három játékost küldött Brady-re, beleértve Jason Taylort Matt Light (LT) ellen. Brady dobócselt csinált, miközben Taylor lefordult Lightról és a célpontot kereső Bradyre támadt hátulról. Light nem kapott semmilyen segítséget Taylorral szemben, ami azért érdekes, mert Light képtelen volt felatrtóztatni Taylort az elmúlt tíz évben. Forrás: Mike Rodak - ESPN Patriots Blog